Slavnostní vyšívaný hasičský prapor a stuha
„Prapor je znamení, které reprezentuje a sjednocuje!“
- Naše vyšívané prapory vytváříme rukodělně tradičními řemeslnými metodami za současného využití špičkových technologií a moderních materiálů.
- Grafický návrh aneb hasičský prapor musí být originál.
- Naše vyšívačky ovládají mistrovsky nejnáročnější techniky vyšívání, mezi nimi i tzv. malbu jehlou bez rozpichu, která z každého vyšívaného symbolu činí působivé umělecké dílo.
- Slavnostní prapory a stuhy v našich manufakturách vyrábíme jen z vlastních zakázkově vyráběných sametů a saténů.
- Každý prapor, ale i stuha od nás má v sobě speciálně střiženou výztuhu, tzv. tělo praporu (stuhy), která navždy zajistí jeho důstojný a reprezentativní tvar, cípovitý, při zavěšení na žerdi.
- Kvalitní, propracované a dokonale funkční příslušenství zajistí důstojnost každého hasičského praporu a vytvoří spolu s ním funkční celek.
- Chybějí-li vám finanční prostředky na výrobu hasičské vlajky či praporu, umíme vám poradit, jak je získat.
- Podrobnější informace o vyšívaných symbolech pro hasiče si můžete přečíst zde.
Slavnostní hasičské prapory vyjadřují identitu hasičského sboru a nesou jeho poselství budoucím generacím. Snažíme se proto do nich promítnout jedinečnou esenci místa, lidí, vyšít do praporu podstatu hasičského sboru, jeho historii i současnost. Dbáme na to, aby už při prvním pohledu dýchala z vyšívaných hasičských praporů a stuh jedinečná a unikátní atmosféra, která charakterizuje místní hasičský sbor a jeho působiště. I to je příčinou, proč nám své znaky a prapory svěřily k vyhotovení stovky dobrovolných hasičů z celé České republiky i zahraničí.
Jaké symboly náleží slavnostnímu vyšívanému hasičskému praporu?
Na přední stranu praporu (avers) se obvykle vyšívá hasičský znak, který v sobě může nést lipové listy, sekyrku, žebříky, přilby, hadice, proudnice a další hasičské náčiní, jež bývá znázorněno v různých grafických stylizacích. Sbory také často využívají oficiální znak Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska s velkým státním znakem ČR. Stává se, že státní znak pak nahradí konkrétním znakem obce, městyse či města, kde sbor působí. Kromě hasičského znaku se na přední straně dále objevuje oficiální název sboru, letopočet jeho založení nebo rok pořízení praporu.
Zadní strana praporu (revers) náleží tradičně postavě sv. Floriána a místní historické dominantě. Sbor však může zvolit i jiného světce. Na místo
sv. Floriána si tak může nechat vyšít např. sv. Václava, sv. Michala nebo sv. Kryštofa se svými atributy. A kteří další svatí se na hasičských praporech objevují si můžete prohlédnout a přečíst v článku zde. Právě postavy světců patří k nejpůsobivějším částem vyšívaného praporu. Na nich nejvíce vyniknou detaily zručné a doslova mravenčí práce uměleckých vyšívaček. Jen nejlepší z nich dokážou z předlohy vytvořit mistrovské dílo. Součástí zadní strany praporu jsou i typická hasičská hesla, která jsou vyšita ozdobným písmem.
Další podrobnosti o výrobě vyšívaného hasičského praporu si můžete přečíst v článku zde.