Konec srpna patřil velkolepým oslavám v obci Kunčina Ves
Dle historických pramenů se vznik obce datuje do 13 století, kdy byla v držení pánů z Lomnice. První konkrétní písemná zmínka pak pochází z roku 1392, kdy byla část obce včetně poddaných i pozemků prodána a připadla pod panství Lysické.
Poslední víkend v srpnu tak v Kunčině Vsi patřil grandiózním oslavám výročí - 630 let od první písemné zmínky o obci a 110 let od založení místního hasičského sboru. Ten zde působí od roku 1912 a jeho členové si v roce 1927 vybudovali na návsi požární zbrojnici.
S obcí jsme začali spolupracovat v roce 2021, kdy se náš heraldik a vexilolog PhDr. Zdeněk Kubík ujal návrhu komunálních symbolů, tedy znaku a vlajky. Při jejich tvorbě vycházel především z místních klíčových geografických a historických skutečností. Heroldské čili geometrické figury návrší a vlnitého břevna tak symbolizují zdejší vrch Babylon a v katastru pramenící potok Býkovka. Vše v příhodných a logických tinkturách zelené (tj. barvy naděje, obnovy i rekreace, lesů, luk a polí) a stříbrné čili bílé s modrou (tj. barvou víry, usmíření a vody). Obecná figura kuny pochází z historického obecního razítka a její černá barva ve stříbrném čili bílém štítě odkazuje na tyto tinktury erbu pánů z Kunštátu. Jméno Kunčina Ves je odvozováno od středověkého ženského jména Kunka (domácké zdrobněliny Kunhuty, v mužské variantě Kuna), oblíbeného v rodě zakladatelů a pánů z Kunštátu (tj. v překladu „Kunova města“). Figura kuny tak vlastně sekundárně představuje heraldické tzv. mluvící znamení, skutečnost, kdy se název vyjadřuje příslušným symbolem (ve smyslu známé latinské sentence „nome omen čili „jméno znamení“), neboť primárně vychází ze zmíněného zobrazení kuny pod třemi květy na starém razítku obecního úřadu.
Blason (odborný heraldický slovní popis) proto může znít takto:
Ve stříbrném štítě nad zeleným návrším s modrým, stříbrně lemovaným vlnitým břevnem běžící černá kuna se zdviženým ocasem a červenou zbrojí.
Návrh na stožár vztyčované obecní vlajky nebo praporu (pevně spojovaného s žerdí) opakuje všechny výše popsané tinktury i figuru kuny jejich vexilologickou derivací ze svislého štítu znaku do vodorovně obdélníkového listu vlajky (praporu) o stranovém poměru šířky k délce 2 : 3 (daném státní vlajkou České republiky), přičemž heroldské znakové figury návrší a vlnitého břevna nahrazují (pro vlajky typické) rovné pruhy, jejichž vlnění zajišťuje přirozené vlání ve větru. Vzájemný poměr šesti vodorovných pruhů, bílého (s kunou), zeleného, bílého, modrého, bílého a zeleného je 14 : 3 : 1 : 2 : 1 : 3. Jedná se proto o výraznou tzv. vexilologicko-heraldickou vlajku (prapor), jejíž výhodou je opakující se originální figura kuny, shodná se znakem, a proto i laikem dobře identifikovatelná, že náleží obci Kunčina Ves.
Elegantní řešení na míru: Co všechno si pro tento slavnostní okamžik v historii samotné obce i sboru nechali v Kunčině Vsi vyhotovit?
U této příležitosti byly odhaleny nově pořízené vyšívané symboly - obecní vlajka, hasičský prapor včetně pamětních stuh.
Obec si nechala vyrobit i reprezentativní upomínkové předměty se znakem a názvem obce a to v podobě oboustranných pamětních mincí a stolních vlaječek.
Kromě nových vyšívaných klenotů si obec nechala vyrobit také venkovní vlajky a smaltovaný ovál.
Na bohatý program oslav, který zahrňoval i ukázky historické a moderní techniky, budou všichni účastnici jistě dlouho vzpomínat.
Kunčina Ves je tak další příkladnou ukázkou toho, jak se i malá obec může stát nepřehlédnutelnou.