Srovnání tradiční umělecko-řemeslné ručně-strojové výšivky a výšivky na automatu
Používáme nejkvalitnější samety a speciální nitě, umělecké vyšívačky přenášejí motivy předlohy na prapor ručně, ručně vedou i jehlu s nití, stínují a vytváří složité motivy k dokonalosti. I proto mohou práce na praporu trvat několik měsíců. Některé konkurenční společnosti se i z těchto důvodů vydaly cestou zjednodušování grafických motivů, zmenšování podílu tradiční práce a náhradou části práce automatizovanými vyšívacími stroji. Jasné rozdíly jsou vidět již na první pohled na přiložených fotografiích u figury českého lva, moravské a slezské orlice. Nejen v preciznosti provedení detailů jednotlivých figur, ale například i v plošné výšivce, kdy prosvítá podkladový samet, a jsou vidět jednotlivé řídké stehy kladené automatem.
Výšivka českého lva: vlevo naše tradiční ručně-strojové vyšívání × vpravo konkurenční výšivka automatem (řídký steh, nevzhledný klad stehů, prosvítající podklad)
Detail naší výšivky českého lva – dokonalý klad stehů, vícevrstevná plastická výšivka, ruční vytáčení kontur, precizní návaznost stehu na steh, kontury přecházejí plynule ze silné do tenké, figura má živý vzhled
Výšivka moravské orlice: vlevo naše tradiční ručně-strojové vyšívání × vpravo konkurenční výšivka automatem (řídký steh vytvářející nevzhledný povrch, prosvítá podklad)
Detail naší výšivky moravské orlice – dokonalý klad stehů, vrstvená plastická výšivka, ruční vytáčení kontur, precizní prolnutí stehu do stehu, kontury přecházejí plynule ze silné do tenké, figura má živoucí pohled
Opravdová kvalita zpracování vynikne jen při ručně-strojově vyšívaném provedení. Zručné ruce vyšívaček s dlouholetou zkušeností nemůže při tak složité a umělecky laděné práci nahradit žádný automatizovaný stroj. Ty u nás rozhodně nenajdete. Náš přístup je zcela opačný. Chceme zachovat tradiční umělecko-řemeslnou výrobu v co nejčistší formě. Vyšívačka vždy sama rozhoduje o kladu každého jednotlivého stehu svými pohyby a ručním posunem bubínku, včetně častého střídání barev vyšívacího hedvábí, které je zárukou originality, umělecké kvality a působivosti vyšívaného motivu. Co do hodnoty je to obdobné jako jedinečný originál obrazu malovaný přímo rukou umělce (malíře) a poté vytištěná reprodukce takového obrazu. Díky naprogramování motivů do vyšívacího automatu je pak také snadné všechny navržené motivy vyrábět znovu a znovu jeden za druhým, to ručně-strojová výšivka neumožňuje a každá figura na praporu, zdobný motiv i písmeno je nutné vyšít vždy jako originál přímo na zakázku pro konkrétního zákazníka.
Výšivka slezské orlice: vlevo naše tradiční ručně-strojové vyšívání × vpravo konkurenční výšivka automatem (řídký steh s prosvítáním podkladového materiálu, nevzhledný automatický
Detail naší výšivky slezské orlice – dokonalý klad stehů, vrstvená plastická výšivka, ruční vytáčení kontur, precizní prolnutí stehu do stehu, kontury přecházejí plynule ze silné do tenké, figura má živý pohled vzor na plochách)
Chcete-li vzdát hold tradiční české výrobě a rukodělné zkušenosti vyšívaček, navazující na několik set let starou tradici výroby v klášterních dílnách, zvolte pro výrobu svých slavnostních vyšívaných praporů, vlajek, erbů a znaků, které vás budou reprezentovat po další desítky a stovky let, právě ručně-strojové vyšívání, v jehož mistrovském odkazu pokračujeme v našich dílnách Alerion v Brně.