Společně budujeme mosty spojení a tradice, které překračují hranice
Na první pohled zdobnější
Modrá a červená, jakožto symbol vody a ohně, jsou typické barvy, které pro své prapory volí hasiči z Česka, tak i ze Slovenska. Patron sv. Florán a slovenský znak, je hlavní dominantou převážné většiny praporů našich zahraničních sousedů. Jasnou rozdílost však vidíme hlavně na zdobnosti výšivky. Slovenské prapory se vyznačují bohatšími květinovými motivy v rozích a jednotlivé části praporu mnohdy působí jako malované. Rozměrově jsou slovenské prapory větší. K uchycení praporu na žerď slouží zdobná poutka, díky kterým drží prapor při vyvěšení správný tvar, neprověšoval se nebo se jinak nedeformoval. Český hasičský prapor má našita čtyři poutka, kdežto slovenský šest.
Vyšívaný prapor nebo malovaný obraz?
Vyšívaný prapor pro DHZ Šelpice byl pro nás novou technologickou výzvou. Inspiraci jsme nyní hledali v technice ruční malby, která byla na prapor přenesena pomocí aplikované tištěné části, na které je v tomto případě zobrazen sv. Florián. Ručně vyšívaný prapor a spojení imitace malovaného obrazu, se stává novým zdrojem inspirace pro další hasičské sbory.
Za replikou se skrývají hodiny pečlivé práce
Při tvorbě repliky vyšívaného praporu klademe největší důraz na dokonalé překreslení motivů z historického praporu, abychom zajistili, že bude nová replika vypadat přesně jako původní prapor v době svého vzniku. Výroba trvá obvykle 23 měsíce, během nichž se věnujeme každému detailu. Složitost původní výšivky, dostupnost historických fotograií, dokumentace, a stav starého praporu – to vše ovlivňuje časovou náročnost tohoto procesu. Pro nově vytvořenou repliku, podle vzoru původního vyšívaného slavnostního praporu, si k nám přijel hasičský sbor DHZ Križovany nad Dudváhom, který se nyní pyšní tímto bohatě zdobeným dílem.
Více info o kolekci vyšívaných symbolů pro hasiče naleznete zde.