Otevírací doba státní svátek 28. října 2021
Něco málo z historie aneb: Víte co je to Washingtonská deklarace, kdy byla vydána a kdo ji sepsal?
„Žádný národ nemůže být nucen žít pod svrchovaností, kterou neuznává.“
„Čechové a Slováci mají přirozené a historické právo na samostatný a nezávislý stát .“
Právě tyto věty stojí ve Washingtonské deklaraci z 18. října 1918 a o deset dní později byl v Praze vyhlášen samostatný československý stát. Washingtonskou deklaraci publikovala prozatímní exilová československá vláda v čele s Tomášem Garriguem Masarykem, Edvardem Benešem a Milanem Rastislavem Štefánikem. Tento základní dokument československého zahraničního odboje reagoval na snahy císaře Karla I. zachránit územní celistvost Rakousko-Uherska národnostní federalizací. Na záchranu už však bylo pozdě, a když 29. října dorazil do svobodného hlavního města panovníkův místodržitel, který měl o manifestu císaře jednat, přivítala ho ozbrojená sokolská hlídka.
V deklaraci byly již formulovány zásady občanských svobod, vnitřní a zahraniční politiky a státní systém budoucího Československa. Text byl sepsán ve Washingtonu, kde ho Masaryk předal prezidentu Woodrowi Wilsonovi a vládě Spojených států, a proto se deklarace podle místa vzniku nazývá Washingtonská. O den později pak vyšla i v Paříži, kde měla exilová vláda oficiálně své sídlo. V den publikace byla na domě obývaném Masarykem slavnostně vztyčena prozatímní československá vlajka, která měla v návaznosti na historickou vlajku Českého království podobu dvou pruhů, bílého nad červeným. Masaryk vypracoval návrh deklarace vlastnoručně a čítá osm stran.
„Věříme v demokracii – věřme ve svobodu – a ve svobodu vždy větší a větší“, stojí v závěru textu.
Historická vlajka panovníků českých zemí, národních obrozenců a vlastenců byla používaná i v letech 1918-1920 před schválením nové československé vlajky s klínem, ale také v době České a Slovenské Federativní Republiky 1990-1992 pro české země.
P.S. Užijte si sváteční den a nezapomeňte vyvěsit státní vlajku.
Tým Alerion